Connect with us

Hvad søger du?

Arrangementer

Morgenmøde: Hvad er op og ned i medieforhandlingerne?

Medieforhandlingerne går formentlig snart i gang. Men hvad er der på spil – og hvad skal du holde øje med, når forhandlingerne starter?

Du møder Kasper Sand Kjær (S) og Ernst Poulsen

🗓 Hvornår: 27. oktober 2021 kl. 8.30 – 10.00 (adgang fra 8.00)

📍 Hvor: Willmore, Ryesgade 106A, 2. th

🎟 Pris: Gratis (Kræver tilmelding / no-show fee: 400 kroner)

Medieforhandlingerne går formentlig snart i gang. Men hvad er der på spil – og hvad skal du holde øje med, når forhandlingerne starter?

Kort efter kommune- og regionsvalget ventes regeringen at fremlægge sit længe ventede udspil til de kommende medieforhandlinger.

På dette morgenmøde vil Socialdemokratiets medieordfører Kasper Sand Kjær give sit bud på regeringens prioriteringer. Hvordan kan journalistikken lokalt og regionalt styrkes? Skal tech-giganter som Google og Facebook beskattes? Kan specialmedier se frem til en større del af mediestøtten?

Udover Kasper Sand Kjær kan du også møde Ernst Poulsen, journalist og digital medieekspert. Ernst Poulsen vil hjælpe os med at forstå nogle af de vigtigste temaer op til de kommende forhandlinger samt kridte banen op for, hvem der kæmper om hvad:

  • Hvordan vil forhandlingerne foregå, og hvad der er på spil?
  • Hvordan kan støtten til lokale og regionale medier tænkes at blive?
  • Hvordan ser det ud med mediestøtte til ikke-tekst-medier (for eksempel lyd/podcast)
  • Der er nu krav til kulturindhold og årsværk i forbindelse med at modtage mediestøtte – hvad kan der ske her?
  • Vi runder også DRs omorganisering (der muligvis skal ses i lyset af de kommende medieforehandlinger)

Der vil være kaffe og et stykke morgenbrød. Vi åbner døren fra kl. 8.15.

Tilmeld dig:

Har du spørgsmål? Skriv til Lars K Jensen på lars@willmore.dk.

Andet du kan læse:

Nyheder

Politiken Nicher åbner op for deres tredje niche Politiken Sundhed, og vi sætter selvfølgelig rammerne for det kommercielle arbejde.

Artikler

Medier har længe udgivet nyheder i en nærmest endeløs strøm. I en gratis, annoncebaseret verden, hvor klik bestemmer, kan det give mening. Men sådan...

Case

Efter grundig forberedelse blev Danmark i denne uge et medie rigere. Vi er stolte over at samarbejde med Impact Insider.

Strategi

Som abonnementsmedie er du nødt til at lade folk prøve dit indhold. Men ikke nødvendigvis alt dit indhold.